Évente rengeteg kutya betegszik meg, vagy pusztul el olyan fertőző betegségek miatt, amelyeket a védőoltásokkal gond nélkül meg lehet előzni.
Mór, Wekerle Sándor u. 6. +térkép 06(30)723-98-37 | info@ravaszdoki.hu
Évente rengeteg kutya betegszik meg, vagy pusztul el olyan fertőző betegségek miatt, amelyeket a védőoltásokkal gond nélkül meg lehet előzni.
A környezetben lévő bélsárban hónapokig életképes vírus akár a cipővel vagy egyéb tárgyakkal is bekerülhet az élettérbe. Súlyossága életkortól függ, a fiatal kutyákra gyakran halálos, mert a kórokozó vírus a gyorsan szaporodó sejtekben osztódik, megtámadja a bélhámsejteket, szívizomsejteket, és az immunsejteket.
TÜNETEI:
Étvágytalanság, teljes elesettség, bűzös- véres hasmenés, hányás, láz, kiszáradás.
KEZELÉSE:
Védőoltással megelőzhető. Kialakulásakor intenzív orvosi kezelés szükséges.
Légúton keresztül és/vagy vizelettel terjed. Fő támadási területe a légutak és az idegrendszer. A fiatal vagy idősebb nem immunizált kutyák betegsége.
TÜNETEI:
Szem- és orrváladékozás, hasmenés, magas láz, kiszáradás, tüdőgyulladás, idegrendszeri tünetek (szédelgés, tántorgás, összerendezetlen mozgás, bénulás).
KEZELÉSE:
Védőoltással megelőzhető. Kialakulásakor intenzív orvosi kezelés szükséges.
Légúton keresztül terjed, zsúfoltabb állományokban jelentkezik. A kialakulásában több kórokozó vesz részt (parainfluenza, adenovírus, esetleg szopornyica vírusa). A kórképet egyéb társuló kórokozók jelentősen befolyásolhatják.
TÜNETEI:
Száraz, erős köhögéssel, orrfolyással indul, esetenként tüdőgyulladás is kialakul.
KEZELÉSE:
Védőoltással megelőzhető. Kialakulásakor intenzív orvosi kezelés szükséges.
Közvetlen érintkezéssel terjedő, rendkívül ragályos, fertőző betegség, mely. megbetegíti a májat és a légzőszerveket. Gyakorlatilag mire megállapításra kerül, az állat menthetetlen.
TÜNETEI:
Elesettség, bágyadtság, magas láz, hányás, hasmenés, köhögés, sárgaság.
KEZELÉSE:
Az ajánlott védőoltási program betartásával megelőzhető.
Bélsárral terjed, a kórokozó a bélhámsejteket támadja főleg fiatal állatokban. A betegség zsúfoltabb állományokban (városok, kennelek, kiállítások) elterjedt.
Ha a parvovírussal szövődik, halálos kimenetelű.
FONTOS:
A betegségre az ember NEM érzékeny.
TÜNETEI:
Hasonlóak a parvovírusos bélgyulladáshoz, de annál enyhébbek.
KEZELÉSE:
Ha önállóan jelentkezik, néhány napos orvosi kezeléssel gyógyítható.
A baktérium a beteg állat vizeletével ürül, amely a kutyák veséjét és máját támadja meg. A betegség olyan súlyos vesekárosodással járhat, amely elhulláshoz vezethet.
TÜNETEI:
Elesettség, bágyadtság, magas láz, hányás, véres vizelet.
KEZELÉSE:
Védőoltással megelőzhető. Kialakulásakor intenzív orvosi kezelés szükséges.
A kutya és macska bélcsatornájában élő férgek közül az orsóférgeknek és a kampósférgeknek, valamint azok lárváinak van jelentősége. Fiatal és felnőtt állatokban is okozhatnak elváltozásokat, valamint emberi megbetegedéseket is. A kölyökkutyák az orsóférgekkel már méhen belül is fertőződhetnek, illetve a társuk vagy anyjuk bélsarától, valamint a lárvákat a tejjel is felvehetik.
FONTOS: A betegségre az ember is érzékeny.
Az orsóféreg az embert is megfertőzheti, a peték az állat simogatásakor kerülhetnek a kézre és a szájba. A lárvavándorlás főként kisgyermekekben okoz elváltozást, allergiát, esetleg vakságot.
TÜNETEI:
„Radírozás”, lesoványodás, hasmenés, étvágytalanság.
KEZELÉSE:
Valamennyi újszülött kutyát potenciálisan fertőzöttnek kell tekinteni, ezért már 2 hetes kórtól két hetes időközönként 12 hetes korukig féregteleníteni kell őket. Ezután lehetőleg havonta, de minimum 3 havonta bélféreg elleni szert kell adni.
A bolhák a vérszívással irritálják az állatokat, nyáluk nyomán allergiás bőrgyulladás is kialakulhat. A bolhapopuláció csupán 5%-a él kifejlett rovarként, 95%-a az állatok környezetében pete, lárva, báb állapotban található.
FONTOS:
A bolhák a galandféreg hordozói is lehetnek.
TÜNETEI:
Vakaródzás, szőrhullás, bőrirritáció.
KEZELÉSE:
A bolhák írtására spot on készítmények, tabletták és nyakörvek állnak rendelkezésre. A bolhairtás egész évben folyamatos munkát igényel.
A leggyakoribb atkaféle a fülrühatka, a rühatka és a szőrtüszőatka. Főként legyöngült immunrendszerű állatokban a rühatka és a szőrtüszőatka súlyos betegséget okozhat.
FONTOS:
A kutyák rühatkája emberre is veszélyes.
TÜNETEI:
Fülrühességnél gyakori fejrázás, fülvakarás, nagymennyiségű sötét fülváladék, rühesség és szőrtüszőatkásság esetén szűnni nem akaró vakaródzás, bőrkipirulás, jelentős szőrhullás, kellemetlen bőrszag.
KEZELÉSE:
Célszerű felkeresni az ellátó állatorvost, aki mikroszkópos vizsgálattal igazolhatja a fennálló betegséget és biztosíthatja az akár hónapokon át tartó kezelést, ami történhet spot on készítményekkel, tablettákkal, gyógyszeres fürdetéssel, injekciós kúrával.
A szőrtetvek kontakt úton vagy ápoló tárgyak segítségével terjednek. Az állatok tetvei szabadszemmel nem láthatóak, csak mikroszkóppal.
FONTOS:
A tetvek a galandféreg hordozói is lehetnek.
TÜNETEI:
A szőr kikopik, molyrágta lesz.
KEZELÉSE:
Spot on készítményekkel, tablettákkal, gyógyszeres fürösztéssel.
Okozója fonálféreg, mely kifejlett állapotban a 15-20 cm-t is elérheti. Fertőződés a köztigazda, szúnyog csípése által történik, a féreg a kutyák bőralatti kötőszövetében élősködik, kifejlődési ideje 8-9 hónap, a lárvák vándorlása évekig is eltarthat.
FONTOS:
Az emberben is megtelepedhet.
TÜNETEI:
Bárhol a bőrben lehetnek kisebb–nagyobb tömött tapintatú csomók, tályogok, azonban sokszor tünetmentes és csak célzott vérvizsgálat során derül fény rá.
KEZELÉSE:
Tablettával és/vagy spot-on-okkal, az esetleg előforduló túlérzékenységi reakciók miatt mindenképpen állatorvosi felügyelet mellett javasolt.
Okozója fonálféreg, mely kifejlett állapotban a 25-40 cm-t is elérheti. Fertőződés a köztigazda, szúnyog csípése által történik, a féreg a kutyák tüdőartériáiban élősködik, kifejlődési ideje 6-7 hónap. Esetenként a hordozó állat élete végéig tünetmentes marad, azonban a férgek szaporodása miatt potenciális fertőzési forrás.
FONTOS:
Az emberben is megtelepedhet.
TÜNETEI:
Fáradékonyság, köhécselés. Ezen elmosódott, jellegtelen tünetei miatt a tesztelés elengedhetetlen.
KEZELÉSE:
Rendkívül bonyolult, intenzív kórházi kezeléssel jár, viszont megelőzése egyszerű az állatorvos által javasolt spot on vagy tablettás készítménnyel.
Időskorú kutyák betegsége, kialakulásában leggyakrabban táplálási hibák játszanak szerepet, ugyanis rosszul tolerálják a nagy mennyiségű szénhidrát (kenyér, sütemény, kockacukor, csokoládé…) tartós bevitelét. Macskákban ritkán előforduló, nem gyógyítható.
FONTOS:
Az emberi diabetikus termékek kifejezetten károsak a kutyáknak.
TÜNETEI:
„Sokat iszik, sokat pisil”, hektikus étvágy, elhízás vagy lesoványodás, szürkehályog.
KEZELÉSE:
Csak injekciós inzulin készítménnyel történik, a gazda mindennapi közreműködésével.
Általában 2-4 éves macskák betegsége, de újszülött korban is előfordulhat. Fertőződés elsősorban nemi úton, ritkán lehetséges nyál- és orrváladékkal, valamint esetenként méhen belül is.
TÜNETEI:
Láz, kondícióromlás, nyirokcsomók duzzanata, idegrendszeri tünetek (támolygás, kényszermozgások), termékenységi zavarok, daganatos megbetegedések.
KEZELÉSE:
A betegség ellen vakcinával lehet védekezni, ivartalanítással az esetek zömében megelőzhetőek.
Főleg fiatal állatokban előforduló vírusos betegség, leginkább tenyészetekben, szabadtéri állományokban, ahol sok macska van együtt. A fogékony állatok szájon át fertőződnek.
TÜNETEI:
Nagy teriméjű has.
KEZELÉSE:
6 egyednél kevesebb macska tartása, és a vírusürítők kiszűrése teszteléssel.
Hosszú lappangási idejű vírusos megbetegedés, így inkább idősebb macskák betegsége. Fertőződés lehetséges vérrel, nemi úton, esetenként méhen belül is.
TÜNETEI:
A betegségnek több szakasza különíthető el, legtipikusabb tünetei: láz, étvágytalanság, lesoványodás, szájfekély, megnagyobbodott nyirokcsomók, és ún. társuló betegségek: macskanátha-komplex, leukózis, bőrbetegségek, daganatok, emésztőszervi betegségek, idegrendszeri- és szemtünetek.
KEZELÉSE:
Hatásosan csak ivartalanítással lehet védekezni ellene.
Háziállatunk külföldre történő utaztatásához elengedhetetlen egy állatútlevél beszerzése, melynek feltétele a mikrochip megléte és érvényes veszettség elleni oltás. Külföldre utazás előtt érdemes utánajárni a kisállatok beléptetésére vonatkozó jogszabályoknak, hiszen ezek országtól függően változhatnak..
tovább+Az állatorvosi tevékenység fontos része az ortopédiai és traumatológiai sebészeti ellátás. A sebészet szabályai az orvoslásban és az állatorvoslásban szinte azonosak. Rendelői kezelésre nem kell időpontot kérni, azonban ajánlott 4 óra előtt vagy 5 óra után érkezni, mert a köztes időben műtéteket végezhetek.
tovább+A jelenlegi tapasztalatok szerint a kutyák és macskák szájüregi megbetegedései a leggyakoribb állatorvosi problémák közé tartoznak napjainkban. A legelterjedtebb fogászati probléma a fogkőképződés és a fogínygyulladás. Kutyák és macskák fogászati problémáik megelőzése: ahhoz ,hogy a kisállatok fogai erősek és egészségesek legyenek, rendszeres odafigyelést és fogászati ellenőrzést kíván.
tovább+2013. január 1-től kötelezővé vált minden 4 hónaposnál idősebb kutya mikrochip általi egyedi megjelölése! A microchip beültetés lényege az állatok regisztrációja mely nem jár fájdalommal így, érzéstelenítés alkalmazása nem szükséges. Kutyák részére kötelező, de macskáknak is kifejezetten ajánljuk..
tovább+Szűrővizsgálattal megelőzhető betegségek, évente, főként idősebb állatoknál mozgási, keringési és kiválasztó szervrendszerek, Emellett az ivartalanítás is jó pár évvel megnövelheti az élettartamot. Ultrahangos vizsgálat, Endoszkópos vizsgálat, diszplázia szűrés stb.
tovább+A Gazdik szeretnének minél többet megtudni kedvenceikről, az állatbetegségekről, a tünetekről, a gyógykezelési lehetőségekről. Kérdése van a napi gondozással és tartással kapcsolatosan? Esetleg betegségeket tapasztal kis kedvencénél? Szeretne többet tudni a betegségek megjelenéséről és azok kezelési módjáról?
tovább+Dr. Ravasz Ferenc - Kisállatgyógyász klinikus szakállatorvos
adatvédelem • impresszum • kapcsolat •